ZÁKLADY O VÝŽIVĚ

MUSCLESPORT

KONTAKT: 777 515 887 Po-Pá: 8:00-17:00 hod
0 ks za 0 Kč

ZÁKLADY O VÝŽIVĚ

 Časté dotazy v začátcích...

 

 

 

Máte strach z doplňků výživy? Vysvětlíme vám proč nemusíte!

Tento článek je určen hlavně pro začátečníky a pro rodiče, kteří se obávají užívání doplňků výživy.(užívání doplňků u náctiletých) Trh s doplňky výživy nabízí tisíce produktů, ve kterých určitě není lehké se zorientovat.

Patří sem: vitaminy a minerály, proteiny, gainery, aminokyseliny, kreatiny atd.

My bychom se chtěli zaměřit hlavně na skupinu proteinů, které jsou jedním z nejrozšířenějších a nejčastějších doplňků výživy.

Co to je vlastně proteinový doplněk a k čemu slouží ?

Přeložením anglického slova protein zjistíme, že to je bílkovina. Základní makroživina bez které by lidské tělo nemohlo fungovat. A jak jistě víme, tak tělo sportujícího jedince potřebuje na svůj provoz a regeneraci svalů vyšší množství bílkovin. Přesně proto byly vytvořeny bílkovinové doplňky. Na trhu opět najdeme stovky až tisíce druhů. Mezi ty nejvíce využívané a nejefektivnější patří syrovátkový(whey) proteinový koncentrát.

Syrovátkový koncentrát má kolem 80% bílkovin 4-5% laktózy(mléčného cukru) 4-5%tuku(liší se dle typu zpracování) a jeho hlavní výhodou je rychlá vstřebatelnost a biologická hodnota, která je nejvyšší ze všech zdrojů bílkovin. Rovná se hodnotě 100 což znamená, že lidské tělo dokáže z tohoto zdroje vytěžit více bílkovin než například z vajec(biologická hodnota 96) nebo masa(biologická hodnota 80)

Syrovátka se přirozeně nachází v mléce a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohu. Ze syrovátky se následnou mikrofiltrací koncentruje právě syrovátková bílkovina. Takhle upravený neochucený syrovátkový koncentrát  se již dá zakoupit jako doplněk výživy a pokud netrpíte laktózovou intolerancí, nebo jinou alergií na mléčné výrobky, tak je pro vás tenhle přípravek skvělý na doplnění zvýšené potřeby bílkovin při jakémkoli druhu sportu.

Častěji však lidé sáhnou po již ochucených produktech, které jsou samozřejmě příjemnější na užívání. Rozdíl je v tom, že jako do většiny potravin se přidají do výrobku různé aromata, výtažky, sladidla atd. Proto u takových výrobků je lepší zkontrolovat složení, zda neobsahuje nějaké levné sladidla, které by pro vaše tělo( nebo tělo vašich dětí) nemusela být nejlepší volbou.

Závěrem: doufám, že vám tento článek objasnil co to je doplněk výživy(syrovátkový protein)

A že větší strach by měl mít člověk při tom, když dá dítěti levné sušenky ze supermarketu nebo ochucenou limonádu, které obsahují více éček, barviv, sladidel, ztužených tuků a jednoduchých cukrů. Než když on sám nebo jeho náctiletý sportovec užívá syrovátkový protein, který je pouze technologicky zpracován jako 90% potravin které běžně kupujeme. 

 

Doplňky výživy a jejich efektivním využití. 

Doplňky výživy jsou jedním z největších témat ve světe fitness.

Jak vytěžit co nejvíce z jejich správného užívání ?

V první řadě musí být samozřejmě prioritou váš tréninkový plán a jídelníček, abychom naplno využili účinky doplňků výživy, do kterých investujeme. Je to myšleno tak, že se musíme zaměřit na výživu a trénink jako důležitější věci, bez kterých by se mohlo stát i správné užívání doplňků  trochu zbytečným zvykem.

Tady je proč...

Doplňky jsou tu, proto aby zaplnily mezery v naší stravě, urychlily zotavení po tréninku a zvýšily celkový efekt našeho stravování a cvičení. Například pokud používáte syrovátkový protein dvakrát denně( tedy nějakých 60g bílkovin celkem) ale váš celkový příjem ze stravy je pouze 50g bílkovin, potom bude nejspíše problém využít plně efekt zotavení svalů díky syrovátkovému proteinu, který by potenciálně nastal protože váš celkový příjem bílkovin je nedostatečný.

Tohle je jen jeden velice stručný příklad toho, jak vaše nedostatečná strava dělá doplňky méně efektiví.

Jaké doplňky vám pomohou k lešímu nárůstu svalové hmoty ? (UVÁDÍME POUZE NĚKTERÉ)

  1. Zinek: využití suplementace zinkem pomůže přirozeně zvýšit hladinu testosteronu v těle, společně také se zařazením nasycených tuků do vašeho jídelníčku a pomůže k lešímu spánku. Proto je dobré užívat Zinek před spaním.
  2. Aminokyseliny, bohaté na Leucin: například BCAA dále značně pomáhají zvýšit proteinovou syntézu ve svalech během celého dne. Doporučuje se užívat jak před, tak po tréninku pro zastavení katabolických procesů a podpory těch anabolických(svalů budujících) pro nejlepší účinky můžete užívat také mezi jednotlivý jídly.
  3. Whey protein ISOLATE 

    O syrovátkovému proteinu jsme jistě už všichni slyšeli. Syrovátková bílkovina se považuje za nejcennější zdroj bílkovin, protože má nejvyšší biologickou hodnotu. Což znamená, že jí lidské tělo využije lépe než všechny ostatní druhy bílkovin jako je maso, vejce atd. Proto se doporučuje užívání sýrovátkového proteinu po probuzení a po tréninku, kdy chceme co nejrychleji dostat ke svalům hodnotné bílkoviny, ale dá se využít i jako náhrada svačiny pro odlehčení trávení.  Jednou z nejlepších forem je syrovátkový izolát, který je zbaven co největšího množství tuku a laktózy(mléčného cukru) aby tak bylo jěště více usnadněno trávení daného produktu. A byl tak vhodný do těch nejpřísnějších diet.  

Pokud najdete v jiném internetovém obchodě nižší cenu než u nás (netýká se zboží, které někteří prodejci prodávají s prošlou expirací nebo jako zboží v akci), MY JI VE VAŠÍ OBJEDNÁVCE DOROVNÁME. Napište nám :)

(povinné)
Všechny osobní údaje budou zpracovány v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v informaci o zpracování osobních údajů. Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce. Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím uvedeným v informaci o zpracování osobních údajů.